Home Космос Карликові галактики можуть ховати в собі надмасивні чорні дірки
Карликові галактики можуть ховати в собі надмасивні чорні дірки PDF Друк E-mail
11.01.2011 14:54

виявили в центрі карликової галактики надмасивну чорну діркуАстрономи виявили в центрі карликової галактики надмасивну чорну дірку, яка раніше вважалася винятковою приналежністю "великих" спіральних галактик.

Це відкриття показує, що надмасивні чорні дірки можуть формуватися навіть раніше утворення самих галактик, заявила автор дослідження Емі Рейнс (Amy Reines) з університету Вірджинії, виступаючи з доповіддю на конференції Американського астрономічного товариства в Сіетлі.
Рейнс і її колеги досліджували карликову галактику Henize 2-10, розташовану в 30 мільйонах світлових років від Землі. Ця неправильна галактика розміром близько 3 тисяч світлових років (діаметр нашої Галактики складає близько 100 тисяч світлових років) відрізняється дуже високою швидкістю утворення нових зірок.

На думку вчених, ця галактика повинна бути схожа на перші галактики, що сформувалися незабаром після Великого вибуху.

Надмасивні чорні дірки, на відміну від чорних дірок зоряної маси, формуються не в результаті гравітаційного колапсу масивних зірок, а в центрі масивних галактик. Астрономи вважають, що між масою таких чорних дірок і масою центральної області ("baldzha") галактик існує пряме співвідношення. Це означає, що вони можуть впливати на ріст один одного.

"Ми виявили карликову галактику зовсім без baldzha, але з надмасивною чорною діркою. Це сильний аргумент на користь думки, що чорні дірки формуються першими, ще до появи baldzha", - говорить Рейнс.

Вчені проводили спостереження галактики Henize 2-10 за допомогою радіотелескопу VLA (Very Large Array) і орбітального телескопу "Хаббл". Вони виявили в цій галактиці область, що випускає радіохвилі, властиві "джетам", струменям гарячого газу, які викидаються назовні під дією гравітації чорної дірки.

Спостереження за допомогою космічного рентгенівського телескопу "Чандра" допомогли виявити ще одну ознаку присутності чорної дірки - інтенсивне рентгенівське випромінювання з цієї області.

Всі ці властивості, включаючи присутність чорної дірки, відносно мала маса, неправильна форма, висока швидкість утворення зірок, нагадують галактики, які існували в ранньому Всесвіті.

Ця дивна "скажена галактика", можливо, дозволить вченим зрозуміти, як формувалися галактики і чорні дірки в ранньому Всесвіті.

 
© 2019 Новини високих технологій. Все права защищены.
Joomla! — свободное программное обеспечение, распространяемое по лицензии GNU/GPL.
 

Интересное